Otomatik Espresso makinesi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Posted by Konchero 24/05/2018 0 Comment(s)

Size uygun makineyi seçerken ilk dikkate almanız gereken; nerede kullanacağınız , yapmak istediğiniz kahve miktarı ve sütlü kahveleri tek tuşta otomatik olarak mı yoksa buhar çubuğu vasıtasıyla mı hazırlamak istediğinizdir.

Otomatik makinenin yaptığı kahvelerin; su, kahve  süt miktarlarının ayarlanabiliyor ve bu ayarları daha sonra yapılacak kahveler için kayıt edilebiliyor olması önemlidir. Kahve yapılırken kayıtlı olan ayarda yapılan kahve için değişiklik yapılabilmesi artı ve çok kullanışlı bir özelliktir. Örneğin double espresso için espresso tuşuna bastıktan sonra kahve miktarını artırabilirsiniz, veya café latteyi az sütlü veya daha fazla sütlü yapabilirsiniz.

Makine tercihinin yanı sıra diğer dikkat edilmesi gerekilen konu ise kahve tercihiniz ve kahvenizin nasıl öğütüldüğü olacaktır. Otomatik makinelerdeki öğütücünün kademeli olarak ayarlanabiliyor olması gerekir. Kahveyi çok ince; ( örneğin 1 ayarda ) öğütmemelisiniz. İnce öğütülmüş kahve hem daha sert içimli olur hem de çok ince kahve daha kolay tortulaştığından daha sık makine temizliği gerektirir. Kahve çekirdeği olarak ise  otomatik makinenizde tercihiniz çok yağlı veya tam tersi çok kuru olmamalıdır. Bu kriterler kahvenizin kalitesinin iyi olmadığını gösterdiği gibi öğütücünüz başta olmak üzere makinenizin uzun vadeli ömrü için de iyi değildir.

Otomatik makineler genelde suyu sahip oldukları su tankından alırlar. Su tankı kapasitesinin 2 litre civarında ya da daha fazla olmasına dikkat edilmelidir, aksi durumda çok sık su doldurulması gerekir. Buna ilave olarak bazı makineler yalnız damacanadan, bazı makineler yalnız şebekeden, bazı makineler ise her iki şekilde de su çekme özelliğine sahiptirler. Makine damacana ve/veya şebekeden suyu kendi pompası ile çekebiliyor olabileceği gibi bu özellikleri kazanması için satıcı firmadan pompa temin edilmesi de gerekebilir.

Ticari kullanımlar da ise; makinenin günlük bardak kapasitesinin, posa kutusu kapasitesinin ve çekirdek haznesinin yeterli olduğu kontrol edilmelidir. Örneğin ev ve ofis için olan makinelerin çekirdek haznesi büyüklüğü 200-250 gram seviyesindeyken, ticari kullanım için olan makinelerde 500 gram veya daha fazladır. Vibrasyon pompası ile çalışan otomatik makinelerde pompanın 19 bar gücünde olması artı bir özelliktir ve daha iyi kahve yapmasına fayda sağlar. Makinenin posa ve pis su kutusu içeren çekmeceye sahip olması da çok sık temizlik yapılmasını gerektirmeyeceğinden ticari kullanımlar için önemlidir.

Otomatik makinelerin bir çoğu temizliği de otomatik olarak yapar. Makine, yapılan belli kahve sayılarından sonra temizlik uyarısı verir ve sürekli uyararak temizliğin yapılmasını ister. Hemen hemen tüm makinelerde olan özellik kireç temizliğidir. Makinenin suyuna kireç temizleyici sıvı veya toz ekleyerek otomatik olarak yapılır. Buna ilave olarak bazı makinelerde otomatik demleme ünitesi temizliği özelliği bulunur ve makineye belirtilen noktadan temizlik tableti atılarak yapılır. Son olarak makineler belli sayıda sütlü kahve sonrasında veya kapatılırken otomatik süt hortumu temizliği yaparlar. Bu her üç temizlik özelliğine de sahip olan makinelerin bakımı daha kolay ve zahmetsizdir.

Otomatik makine alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu aldığınız ürünün kolayca ulaşabileceğiniz ya da daha iyisi bulunduğunuz lokasyona belli sıklıkta uğrayan bir servisinin olması ve bu servisin makinenin gerekli yedek parçalarını sürekli olarak bulundurmasıdır. Aynı markanın farklı distribütörleri arasında tercih yaparken de bu en önemli kriterdir. Akışkanların dinamiği prensipleri ile tasarlanmış ve 40-50 adet parçanın birbirine seri halde bağlı şekilde çalıştığı bir makinenin hiç servis desteği gerektirmeyeceğini düşünmek veya başkalarına söylemek akılsızlık olur. R=0.9999’un bir parça için onbindebir arızalanma ihtimali olduğunu düşünürseniz, R=R1xR2xR3xR4xR4xR5x………xR40 formülüne R için 0.9999 yazıp sonucu bulduğunuzda makinenin kullanım ömrü sırasında mutlaka servis desteği gerektireceğini ve bunun başka bir yolunun olmadığını anlayabilirsiniz. Sonuç 0.996, yani binde 996 güvenilirliktir. Otomatik espresso makineleri filtre kahve makinesi gibi az parçadan ve çalışma prensibi basit makinelerden çok farklıdır, ve mutlaka servis ve yedek parça desteği olduğundan emin olunarak alım yapılmalıdır.

Bu Yazıya Yorum Bırak