Filtre kahve makinesi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Posted by Konchero 10/05/2018 0 Comment(s)
Size uygun makineyi seçerken ilk dikkate almanız gereken nerede kullanacağınız ve günlük kahve tüketiminizdir.
 
Makinenin hacmini (bir fincan kahvenin yaklaşık 150 ml olarak düşünürsek), boyutlarını ve makineyi koyacağınız alanı da göz önünde bulundurarak tercihinizi yapmalısınız. Örneğin 1.5 litre hacimli makine ile her demlemede 10 fincan kahve hazırlayabilirsiniz.
 
Makine tercihinin yanı sıra diğer dikkat edilmesi gerekilen diğer konu ise kahve tercihiniz ve kahvenizin nasıl öğütüldüğü olacaktır. Bir fincan kahve için ideal olan 8-10 gram arası öğütülmüş kahvedir.
 
Kahve daha kalın öğütüldüğünde daha yumuşak içimli olur. Türk kahvesi gibi çok ince öğütülmüş kahve filtre kahve makinesi için tavsiye edilmez, topaklanmayı fazlalaştırarak makinenizin performansını düşürür ve daha sık genel bakım temizliği yapmanızı gerektirir.
 
Her türlü kullanımda elektronik kontrolü olmayan sadece aç/kapa düğmesi ile çalışan makineler
markasından bağımsız olarak ekonomik ürünler olarak düşünülmelidir.
 
Ticari ve ofis kullanımlarında ise kapasite dışında, darbe ve ısı dayanımı, yoğun kullanım gibi kriterler göz önüne alınmalıdır. Tercihiniz tüm gövdesi (kapağı da dahil) polipropilen olan makinelar ya da alüminyum veya paslanmaz çelik gövdeli makinelerden yana olmalıdır.
 
Yeni teknolojili ürünlerde, güçlü ısıtıcı sistemleri ile optimum sıcaklıkta demleme yapan alüminyum gövde ile beraber daha homojen bir demleme imkanı sağlayan duşlama sistemleri geliştirilmiştir. Bu tip makinelerin fiyatları daha yüksek olmasına karşın makineniz bozulmalara dayanıklı, oldukça uzun ömürlü olmasının yanı sıra daha lezzetli bir filtre kahve elde etmenizi sağlar.

Bu Yazıya Yorum Bırak